Participativni proračun
KAJ JE PARTICIPATIVNI PRORAČUN?

1. ZBIRANJE PREDLOGOV PROJEKTOV
Participacija občanov v razporejanje občinskega denarja poteka tako, tako da občani najprej podajajo svoje predloge projektov.
Občina določi termin zbiranja predlogov projektov. V tem času je na spletni strani občine dostopen elektronski obrazec za vnos predlogov projektov. Za vsak predloga projekta je potreben vnos podatkov o vlagatellju, ustrezen opis opis projekta in predvideno finančno ovrednotenje, v vsakem primeru pa se vnosni obrazec popolnoma prilagodi željam in potrebam občine.
Po končanem obdobju podajanja predlogov projektov, občina za vse podane predloge preveri izvedljivost in ustreznos (zakonska, finančna...). V drugo fazo (glasovanja) tako preidejo le projekti, ki so vsebinsko, finačno in tudi sicer primerni za izvedbo..

V drugi fazi občani glasujejo o vseh izvedljivih predlogih, ki so jih sami podali. Samo glasovanje lahko poteka za ceclotono področje občino, ali pa se glasovanje izvede ločeno za projekte znograj vsake krajevne skupnosti. Glasovanje o projektih se lahko izvede vzporedno v fizični in elektronski obliki, v elektronski obliki paje e-gasovanje mogoče izvesti na naslednje načine:
- Preverjanje IP in/ali piškotkov občana,
- Ena mobilna številka en glas (ob glasovnju se na vnešeno mobilno številko pošlje potrditvena 6-mestna koda),
- Vsak polnoletni občan po pošti prejme unikatno kodo za glasovanje.
3. SPREMLJANJE IZVANJA IZGLASOVANIH PROJEKTOV
Po zaključku glasovanja, se na spletni strani javno objavijo rezultati glasovanja, ter seznam izglasovanih in neizglasovanih projektov. Občani lahko ažurno spremljajo realizacijo izvedbe projekta. Občani v času do izvedbe drugega participativnega proračuna, v praksi praviloma diskutirajo o idejah in predlogih projektov za prihodnji participativni proračun.